Tartu Kunstimaja pühade ajal: avatud 22.06 kell 12.00–15.00; suletud 23.–24.06

Rubriigid: Määratlemata | Tartu Kunstimaja pühade ajal: avatud 22.06 kell 12.00–15.00; suletud 23.–24.06 kommenteerimine on välja lülitatud

Publikuprogramm näitustel

Jätka lugemist

Rubriigid: Määratlemata | Publikuprogramm näitustel kommenteerimine on välja lülitatud

Thea Gvetadze ja Diana Tamane „Ruum mitmele“ / Suur saal / 24.05.–30.06.2024 

(Scroll down for English)

Reedel, 24. mail kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Thea Gvetadze ja Diana Tamane ühisnäitus „Ruum mitmele“. Näituse kuraator on Inga Lāce.

Näitus kutsub vaataja dialoogile kunstnikega. Tuues kokku erinevaid meediume nagu video, fotograafia, maal, tekstiil ja installatsioon, punuvad autorid keeruka narratiivide lõime, milles sisalduvad isiklikud kogemused, perekondlikud suhted ja intiimsed elukaemused.

„Ruum mitmele“ on kui kunstnike praeguste minade päevapilt: see on omamoodi autoportree, kuid ühendab kunstnike enda lood ka teiste naiste jutustustega vastupanust ja ellujäämisest. Selle tulemusena tekib ühisteks kokkusaamisteks sobilik ruum, milles saame lasta oma kehadel lõõgastuda ja kus meil jääb aega mõtisklemiseks.

Thea ja Diana kohtusid Thbilisis, kui Diana viibis seal residentuuris. Kuraator Inga Lāce nendega koheselt kokkupuutepunkti. Riias sündinud Diana elab ja töötab Tartus ning tal on selle linna ja Kunstimajaga pikaaegne suhe. Kuigi Thea on sündinud Riias, kus tema vanemad omal ajal õppisid, ja kuigi ta osales 2016. aastal ka ühel Tartu Kunstimuuseumi näitusel, on praegune väljapanek tema esimeseks suuremaks ülesastumiseks Baltikumis. Seega on kahe autori kohtumine segu erinevatest minemistest ja tulemistest: teemad, mis on meie regiooni elulugudes pidevalt esil.

“Näituse ettevalmistamise ajal on jätkunud ja süvenenud mitmed poliitilised kataklüsmid, mis on mõlemat kunstnikku ja nende keskkonda mõjutanud: Venemaa sissetung Ukrainasse kestab kolmandat aastat, Gazas toimub katastroofiline genotsiid ning Gruusias surutakse vägivaldselt alla venemeelse seaduse vastaseid proteste. Seetõttu saavad näitusesaalidest ka ruumid, kuhu loodame mahutada nii palju naisi, mehi ja lugusid, nii palju külalisi, rändajaid ja liikuvaid kehi, nii palju patju ja unistusi, nagu on turvalisemaks tulevikuks tarvis,“ selgitab kuraator Inga Lāce.

Diana Tamane (s 1986) elab ja töötab Tartus. Ta õppis fotograafiat Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (BA) ja Brüsselis LUCA Kunstikoolis (MA). Tema eelmised isikunäitused on „Meri, see oledki sina“ Tallinna Linnagaleriis (2023), „Flower Smuggler“ Kahani Kunstiruumis Viinis (2022), „Poolarmastus“ Tartu Kunstimuuseumis (2022), „Puudutuse tüpoloogia“ Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (2022), „Sama taeva all“ Kogo galeriis (2022), „Typology of Touch“ S.M.A.K.-i De Verenigingis Gentis (2020) ja „Commissions“ ISSP galeriis Riias (2018).

Thea Gvetadze (s 1971) elab ja töötab Gruusias Thbilisis. Tema eelmiste isikunäituste hulgas on „Iris Iberica“ (2022) ja „Subtropical Ushguli“ (2019) galeriis LC Queisser Thbilisis (2022), „The Gvetadze – Becoming Thea Merlani“ Antwerpeni Kaasaegse Kunsti Muuseumis (2018) ja „Zeda Tsinsvla“ galeriis Nectar Thbilisis (2017).

Inga Lāce (s 1986) on Almatõ Kunstimuuseumi peakuraator. Teda huvitavad migratsioon ja regioonide vahelised seosed, sõpruspoliitika pärand ja rahvusvaheline solidaarsus. Ta esindas New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumi mõttekojas C-MAP Ida-Euroopat (2020–2023), on olnud alates 2012. aastast Läti Kaasaegse Kunsti Keskuse kuraator ning kureeris 2019. aasta Veneetsia Biennaalil Läti paviljonis.

Tiim
Graafiline disainer: Vahram Muradyan
Keraamikanõustaja: Eva Krivonogova
Heli: Katya Chitova, Vahram Muradyan
Tõlge: Peeter Talvistu
Keeletoimetus: Richard Adang, Anti Saar
Meeskond: Siim Asmer, Mona Kapper, Viktor Kiss, Elika Kiilo-Kulpsoo, Urmo Teekivi
Eriline tänu: Tamriko Gabunia ja Ingel Vaikla

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.


Meediakajastus

Aare Pilv. Tähelepanelikkus, mille sisse paistab päike. Sirp, 21. juunil 2024.

Ode Maria Punamäe. Tartu kunstimajja toodi naiste lood vastupanust ja ellujäämisest. Kultuur.err.ee, 25. mail 2024.


On Friday, 24 May at 5 p.m., Thea Gvetadze and Diana Tamane will open their joint exhibition “Room for Many” in the large gallery of the Tartu Art House as part of the main programme of the European Capital of Culture Tartu 2024. The curator of the exhibition is Inga Lāce.

The exhibition invites you to engage in a dialogue with the artists across diverse media, including video, photography, painting, textiles and installation, the artists intricately weave narratives that delve into personal experiences, familial connections, and intimate observations of life.

Through new works, “Room for Many” is a snapshot of their current selves, a self-portrait of sorts, while also connecting the artists’ stories with narratives of resilience and survival experienced by other women. In doing so, it creates a space for communal gathering, while also allowing for physical relaxation, vulnerability and introspection.

Thea and Diana met in Tbilisi when Diana was in a residency there. Curator Inga Lāce connected with the two artists, and after a while they decided to work together. Diana, born in Riga and currently living and working in Tartu, has had a long relationship with the city and the Art House. Thea took part in a group show at the Tartu Art Museum in 2016, although the show at the Art House marks her first large presentation in the Baltics. She was born in Riga, where her parents were studying at the time, and this meeting between the two artists reflects the mesh of destinations and returns so common in contemporary biographies of our region.

“While preparing for the exhibition, numerous political calamities continued and intensified, marking the third year of Russia’s war against Ukraine, disastrous genocide in Gaza, and protests against a pro-Russian law in Georgia which were violently suppressed, troubling the contexts that the artists worked from. These rooms thus also become spaces that we hope can hold as many women, men, stories, guests, travellers, moving bodies, pillows and dreams as needed to provide safe landings,” explains the curator Inga Lāce.

Diana Tamane (b. 1986) lives and works in Tartu, Estonia. She graduated in photography from the Tartu Art College (BA) and the LUCA School of Art in Brussels (MA). Her recent solo exhibition include The Sea is You, Tallinn City gallery (2023); Flower Smuggler, Kahan Art Space, Vienna (2022); Half-Love, Tartu Art Museum (2022); Typology of Touch, Contemporary Art Museum of Estonia, Tallinn (2022); Under the Same Sky, Kogo gallery, Tartu (2022); Typology of Touch, De Vereniging, S.M.A.K., Ghent (2020); and Commissions, ISSP Gallery, Riga (2018).

Thea Gvetadze (b. 1971) works and lives in Tbilisi, Georgia. Her recent solo exhibitions include Iris Iberica, LC Queisser (2022); Subtropical Ushguli, LC Queisser, Tbilisi (2019); Thea Gvetadze – Becoming Thea Merlani, Museum of Contemporary Art, Antwerp (2018); and Zeda Tsinsvla, Gallery Nectar, Tbilisi (2017).

Inga Lāce (b. 1986) is Chief Curator at the Almaty Museum of Arts, Kazakhstan. She is interested in migration and connections across regions, legacies of politics of friendship and international solidarity. She was a C-MAP Central and Eastern Europe Fellow at MoMA, New York (2020-2023), and has been a curator at the Latvian Centre for Contemporary Art since 2012 and a curator of the Latvian Pavilion at the Venice Biennale 2019.

Team
Graphic designer: Vahram Muradyan
Supervision in ceramics: Eva Krivonogova
Sound editing: Katya Chitova, Vahram Muradyan
Translation: Peeter Talvistu
Language editing: Richard Adang, Anti Saar
Production: Siim Asmer, Mona Kapper, Viktor Kiss, Elika Kiilo-Kulpsoo, Urmo Teekivi
Special thanks to Tamr Gabunia and Ingel Vaikla.

The exhibition is supported by the Cultural Endowment of Estonia.

Rubriigid: Määratlemata | Thea Gvetadze ja Diana Tamane „Ruum mitmele“ / Suur saal / 24.05.–30.06.2024  kommenteerimine on välja lülitatud

Tea Lemberpuu „Ollamise mäng” / Väike saal / 24.05.–30.06.2024

(Scroll down for English)

Reedel, 24. mail kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis Tea Lemberpuu isikunäitus „Ollamise mäng”.

Näitus on pendeldamine kontrolli ja mängulisuse vahelises pingeväljas. Rangelt võttes on see küll maalinäitus, aga tegelikult on see pigem midagi muud: võib-olla kaasamise või siis koostöö või õieti koosmängu näitus, mille kesksed eksponaadid on ehk isegi usaldus, lahtilaskmine ja muutumine kui sellised.

Näitusel on eksponeeritud valik kunstniku varasemaid teoseid; meelevaldne assortii maale vahemikust 2016–2023. Selle näituse jaoks on kunstnik palunud teistel (seejuures pigem kunstivälja välistel) inimestel oma teoseid töödelda; üle värvida, katki lõigata, läbi õmmelda, lihvida, kraapida, augustada ja nõnda edasi.

Viimasest kujunes omamoodi kolmeetapiline usalduse protsess: autori lahtilaskmine oma teostest, näituse kaasloojate kimbatus ja ind teostesse „sekkumisel” ning viimaks muundatud teoste vastu võtmine ja eksponeerimine. Ühest küljest on see kõik üks kontrolli loovutamise žest, oma loomingulise tööprotsessi üleandmine kellelegi teisele – ning sellega seonduvalt hirmu ületamine ja usalduse piiride kompimine. Teisalt on see ka kindlate parameetrite ja reeglitega eksperiment, mille piirid sätestab piltide valim, nende ümbertöötamiseks lubatud tehnikad, katses osalejate kooslus ja lõppeks ka tagastatud teoste asetus näituseruumis.

Tea Lemberpuu (s 1980) on lõpetanud maalikunsti eriala Eesti Kunstiakadeemias (BA), kus hetkel õpib kaasaegse kunsti magistrantuuris. Talle on omistatud EKA noore kunstniku preemia. Lemberpuu on Tartu Kunstnike Liidu liige.

Graafiline disain: Karola Ainsar
Näituse kaasloojad: Kadri Aua, Margus Kangur, Triin Kask, Grete Kungla, Keiu Käära, Sander Lillemäe, Andrius Matšenas, Kaitel Männikust, Piret Pall, Ene Pedason, Kairi Rebane, Age Rosenberg, Urmas Rosenberg, Märt Samma, Dmitri Sarle, Gloria Soobik, Stella Timmer, Aliis Vene, Hindrek Vou
Näituse tekst: Tõnis Jürgens
Näituse heli: Kristiina Kraus, Indrek Tammoja
Kunstnik tänab: Ruutu10, Martin Junna, Karolina Tiigimäe, Tiit Sibul
Eriline tänu: Kairi Rebane, Ulvi Haagensen

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.


On Friday, 24 May at 5 p.m., Tea Lemberpuu will open her solo exhibition “A Game of Be-ing” in the small gallery of the Tartu Art House.

The exhibition is an undulation in the tension between control and playfulness. In a strict sense, this is an exhibition of paintings, but really it’s something else: perhaps a show of inclusiveness or collaboration or even cooperative play, the focus of which is on trust, letting go and change itself.

At the exhibition the artist has displayed a selection of her older works; a somewhat spontaneous assortment of paintings spanning 2016–2023. However, for this exhibition the artist has asked other people (mostly from outside the art field) to creatively rework her pieces: to repaint, cut up, sew through, sand, scrape, perforate and so on.

This developed into a sort of three-stage process of trust: the author giving up her works, the predicament and eagerness of the exhibition’s co-authors to “intervene” in the pieces, and finally the acceptance and exhibiting of the modified works. On the one hand, this is all a gesture of renouncing control, of transferring one’s creative process to someone else, and the concurrent notions of overcoming fear and probing the borders of trust. On the other hand, it’s an experiment governed by specific parameters and rules, which are defined by the selection of paintings provided, the techniques allowed for their modification, the participants chosen for the experiment, and finally the arrangement of the returned works in the exhibition space.

Tea Lemberpuu (b. 1980) graduated from the Estonian Academy of Arts (BA), majoring in painting, where she is currently studying for a master’s degree in contemporary art. She has been awarded the EKA young artist award. Lemberpuu is a member of the Tartu Artists Union.

Graphic design: Karola Ainsar
Co-creators: Kadri Aua, Margus Kangur, Triin Kask, Grete Kungla, Keiu Käära, Sander Lillemäe, Andrius Matšenas, Kaitel Männikust, Piret Pall, Ene Pedason, Kairi Rebane, Age Rosenberg, Urmas Rosenberg, Märt Samma, Dmitri Sarle, Gloria Soobik, Stella Timmer, Aliis Vene and Hindrek Vou
Text: Tõnis Jürgens
Audio: Kristiina Kraus and Indrek Tammoja
Big thanks: Ruutu10, Martin Junna, Karolina Tiigimäe and Tiit Sibul
Special thanks: Kairi Rebane and Ulvi Haagensen

The exhibition is supported by the Cultural Endowment of Estonia.

Rubriigid: Määratlemata | Tea Lemberpuu „Ollamise mäng” / Väike saal / 24.05.–30.06.2024 kommenteerimine on välja lülitatud