Ilmar Kruusamäe isikunäitus sarjast „INIMENE“ 13.09.-21.10.2012 / Suur saal

Näituste sari keskendub eelkõige eesti kultuuritegelaste psühholoogilistele portreedele. Suureformaadilised ja hüperrealistlikud tööd suudavad üheteaegu nii lummata kui ehmatada. Kunstnik toob millimeetrite kaupa vaatajani selle osa inimesest, mida tavaelus ei märgata: lähivaade portreteeritava näo faktuurile paljastavad tema läbielatud elu, mis peitub igas kortsus ja pooris. Lisaks anatoomilisele sarnasusele peab Kruusamäe oluliseks tabada modelli hingeelu, millega tõuseb maalikompositsioonides esile silmade tähtsus.
Selleks, et suuta tabada kujutatava loomulikku olekut, maalib Ilmar Kruusamäe vaid isikuid, kelle elu kulgemist ta on ise aastate jooksul saanud kõrvalt jälgida ning kellest on tal kujunenud oma mälupilt.
Seekordsel näituse põhituumiku moodustavadki suureformaadilised portreed, mis on valminud pärast 2007. aasta samanimelist näitust Tartu Kunstimuuseumis. Kui tavapäraselt on Kruusamäe maalinud avalikkusele rohkem või vähem tuntud kultuuritegelasi, siis sel korral näeb ka laiemale ringile tundmatute inimeste portreesid, sealhulgas ka maali kunstniku emast.
Ühe osa näitusest moodustavad tööd tema loometee varasemast perioodist, mida on eksponeeritud vähem või üldse mitte (näiteks portree „Prof. Peeter Järvelaid“ 1997). Väikeses näitusesaalis loob kunstnik 1970ndate-1980ndate hõngu, mil hüperrealism tekitas siinsetes kriitikutes veel skeptilisi ja kahtlevaid hoiakuid.
Ilmar Kruusamäe (s. 1957) on Tartu kultuurielu üks silmapaistvamaid kunstnikke, kes alustas oma loometeed Tartu Riikliku Ülikooli kunstikabinetis. Majandusteadlase diplomiga Kruusamäe tõusis 1980. aastate algul koheselt kunstikriitikute ja –publiku tähelepanu keskmesse oma hüperrealistlike maalidega, mis ühtlasi kindlustasid talle koha Eesti kunstiajaloos.

Näitus “INIMENE” jääb avatuks kuni 21. oktoobrini 2012.

Pressiteate koostaja:
Kadri Asmer

Lisainfo:
Ilmar Kruusamäe
56953531
www.kursiart.com

Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.